GERİ

UZAKLARDAN BİR DOST SESİ DUYMAK

Şimdi tam anımsayamıyorum. Kızıltoprak buluşmasında mıydı, Beyoğlu buluşmasında mıydı birisi Veli Emektar'ın Fethiye'de olduğunu söylemişti.
Veli'yi, önce internet üzerinden aradım, bulamadım. Sonra Fethiye telefon rehberi üzerinden aradım yine bulamadım.
Aramamı zaman zaman internet üzerinden sürdürdüm. Şeker bayramı içinde Fethiye'de bir adres yakaladım. Bir mahalle adı ve bir tanım içeriyordu. İskele civarı diye.
Fethiyeli bir öğretmen arkadaşım vardı. Onu ev telefonundan aradım. İzmir'de olmadığını, Fethiye'de olduğunu öğrenince içim kıpır kıpır oldu. Hemen cep telefonunu aldım. Aradım. Kendisi Fethiye'nin bir köyünde olduğunu, ilçeye indiğinde verdiğim tanım adresi arayacağını söyledi.
Az önce, (22 Ekim 2007 saat:15.35) telefonum çaldı. Ekranda bir numara. Belli ki bende kayıtlı olmayan bir telefon. Açtım. Bir ses "Ayhan Altay'la mı görüşüyorum" diyor. "Evet" diyorum. Kendisini tanıtıyor. Arayan Veli. 36 yıl öteden bir dost sesi bu.
Arkadaşım Veli'nin yerini bulmuş. Kendisi yokmuş. Benim adımı ve telefonumu bırakmış.
Hal hatır soruyoruz. Veli, benim Fethiye'de olduğumu, notu benim bıraktığımı düşünmüş. Konuşuyoruz. Ona siteden ve buluşmalarımızdan söz ediyorum. O da; İki yıl öğretmenlikten sonra ayrıldığını. Politik çalışmaları nedeniyle cezaevinde kaldığını, 1986'da çıktığını, Fethiye'ye yerleştiğini, söylüyor. Nasıl buluşabiliriz üzerinde konuşurken, onun da kışları İstanbul'da olduğunu öğreniyorum. Üstelik de Kadıköy'de. Kasımda buluşmak üzere, telefon görüşmemizi noktalıyoruz.
Hemen bilgisayarımı açıyorum. İçimde o sıcaklıkla bunları size ulaştırmak üzere yazıyorum.

Ayhan Altay
22.10.2007

Arkadaşlar,

İzninizle, Yücel Akça'nın bana yazdığı şiiri de bu iletiye ekliyorum.
Yüreğine sağlık Yücel..

 

BİR DAKİKALIK ŞİİR

koca çınarlar gibi yorgun dışın belli ki
için çağlayanlar gibi
sen deli rüzgarlara kapılmışsın besbelli
yorgunsun
al başını
gözlerini dik denize
al başını git
sarı yaprakları çiğne
biraz dur
nasıl aklının karıştığını göreceksin yapraklara
işte o zaman herşeyi unutacaksın

Yücel Akça
15.10.2007 saat: 20,30

GERİ