Konu: İlk Yazı

Gönderen: Erdoğan UÇAR

 

  Çorum Öğretmen okulu, Öğretmen Lisesi, Eğitim Enstitüsü mezunlarını, mezun olamayanları ve öğretmenlerini, sevgi ve saygılarımla selamlayarak sitemize ilk yazımı gönderiyorum.


1976 -2008, aradan geçen 32 yıl. Bunca yılda değişme, gelişme, bozulma belki de yok olma gibi birbirinden çok uzak ve bir o kadar da içiçe neler yaşadık neler yaşayamadık? Sayılan ve sayılamayanların neresindeyiz? Hangi aşamasındayız? Bilmiyorum. Kendimizi, düşlerimizi ve ideallerimizi ne denli gerçekleştirdik? Bunu da bilecek verilerden uzağım. Ancak okulumuzdan edindiğimiz bilgi birikimi ve dünya görüşünün bizlere çok şeyler kattığına inanıyorum. O yıllardaki eğitim -öğretimin niteliği bizleri daha üst eğitim kurumlarına ve iş alanlarına yöneltmiş oldu. Bu sitedeki veriler de bir çoğumuzun değişik yerlerde ülkeye ve insanlığa hizmet etme yarışında küçümsenmeyecek katkılar koyduğumuzu göstermektedir. Bu bağlamda bizlerin yetişmesinde emeği geçen öğretmenlerimize ve diğer eğitim emekçisi çalışanlara teşekkür ediyorum.

O yılları düşündüğümde, toplumsal sorumluluk bilinci yüksek bir kuşağı anımsıyorum. Bu gerçeklik beni ve benim gibi düşünen bir çoğumuzu heyecanlandırıyor. Kanımca bu coşku, bu sorumluluk anlayışı ve toplumsal bilinç düzeyi otuz, kırk yıl sonra bizleri yeniden buluşturdu. Bu noktada bizleri buluşturmada emeği geçen ve çağrıları coşkuyla karşılayıp, paylaşıma katılan herkese teşekkürü borç biliyorum. Yine o günleri düşündüğümde idealizm ,ülkeye ve sorunlarına adanmışlık, hümanizm ve de romantizm belleğimde yer edinmiş.

Ekmeğimizi, giysilerimizi, harçlıklarımızı, her türden acılarımızı ve sevinçlerimizi paylaştığımız özlemle andığım o zor günlerimizde yanlışlarımız da olmadı değil. İhanetleri de yaşadık. En çok da öğrenim özgürlüğünü yok etme sevdalısı bireylerin... Şimdi o günlere ve o davranışlara tebessüm ya da hüzünle bakıp bakmadıklarını merak ediyorum. Umarım ve dilerim çoğunluğu öğretmen olan arkadaşlarımızın bilimsel, özgür düşünceli, sorumluluk bilinci yüksek, çevreci, doğa ve insanlık dostu, sevgi dolu kuşaklar yetiştirme sevdalısı olmuşlardır. Ben bu sevdayla Rehber Öğretmen olarak çalışmaya devam ediyorum. Bu ölçütlerle beni yetiştiren öğretmenlerimi saygı, sevgi ve ne yazık ki bazılarını da rahmetle anıyorum. Yaşayanlara ve sevenlerine bin selam olsun. Örneğin artık aramızda olmadığını bildiğim Rüştü Aksoy öğretmenimi -öğretmenim olduğu kadar ağabeyim ve arkadaşım de olmuştu-, yine bir trafik kazasında yitirdiğimiz Kamuran DOLUEL öğretmenimi, Mahmut Keskin öğretmenimi yine çok erken yaşta yitirdiğimiz arkadaşlarım Türkyılmaz ÖZBEK, H.Tahsin BİNGÖL ve aramızdan ayrıldığını bilmediğim arkadaşları saygı ve özlemle anıyorum. Ayrıca sitede hasta olduğu ya da ameliyat olduğu duyurulan arkadaşlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.


Bende iz bırakan öğretmenlerim; Güner BOYABATLI (ilkokul öğretmenim), Sami ARDA, Ahmet TÜFEKÇİ, Sadık DEMİR, Seyhan ERALP, Filiz GÜL, Osman ÜLKÜ, Rasim BAKIRCI, Rasim ELVERİCİ, Veli SAPAZ, Günseli SUNA, A.Hamit ÇAKIR, Hilmi ÖZBAY, derslerime girmeyen ancak takdire değer Edebiyat Öğretmeni güzel insan, Cemal (yanımıyorsam soyadı) ERDEM, H.Hüseyin ÇELİKCAN, Ali AYDIN, Fatma ESKİZARA, Ünal LEBLEBİCİ, Hasan TURŞUCU, Mustafa AYDOĞDU, Muharrem YALÇIN ve Oğuz LEBLEBİCİ'ye saygı ve selamlarımı iletir, mutlu bir ömür dilerim.

Site okurlarının ve Çorum Öğretmen Okulu ailesinin yeni yılını kutlar ,esenlikler dilerim. Sevgiyle kalın.

İLETİLER SAYFASINA DÖN