Konu:Köy Enstitüleri

Gönderen:Muzaffer Şimşek

KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE KÖY ENSTİTÜLERİ

17 Nisanlarda bir başka olur düşlerim. Daha doğmadığım yıllara dönerim. 1940'lara. Bir yürek çarpısı alır götürür beni gerçekle düşün arasına.

Köy enstitülerinde okumadım. Okuyamadım, çünkü yetişemedim o yıllara. Ardılı sayılabilecek Öğretmen okulunda okudum.

Karanlığın iktidarları ne kadar kapatsa ve adını yok etmeye çalışsalar da, köy enstitülerinin ışığından yararlanırdı öğretmen okulları. Bizlere taşırdı O'nun ışığını.
Dayanamadılar. Kara yobazlığın sarması için yurdumu, öğretmen okullarını bile kapattılar. Şimdi kör karanlıklarda, önümüzü göremememizin, duvarlara çarpmamızın nedenlerinden biridir bu yoksunluğumuz.

Günümüzde yeniden ve yeniden bir umut ışığı yakalamak istediğimizde hâlâ Köy Enstitülerine sarılışımız nedensiz değildir. Elbette ki; tekrarı olmayacaktır ve aynı suda ikinci kez yıkanmak olanaksızdır. Bize düşen; yeniden o ruhu yaratacak, günümüze uyarlanmış bir eğitim hamlesini planlamak, uygulamak olmalıdır.

Bugün hâlâ Nazım Usta’nın dediği gibi " şarabını vermek için sıkılan üzüm" isek, birilerinin uykularını kaçıramadığımızdandır.

Çağdaş bir yaşamı kurabilmenin ön koşulu, çağdaş bir eğitimden geçer. Bize çağdaşlığın kapısı açan ise "Köy Enstitüleri"dir.

MUZAFFER ŞİMŞEK
Erfelek Belediye Başkanı

 

 

 

İLETİLER SAYFASINA DÖN