BİZİM     KUŞAK

Gönderen:   Turan Akpınar


Sevgili arkadaşlar, Almanya'dan geldikten sonra çok sıcak bir sevgi ortamının içerisinde kendimi bulunca bunun hiç bitmemesini arzu etmiştim. Günümüz koşullarında  tüm Çorum ilköğretmen okullu  arkadaşlarımı arayıp bulmak, onlarla geçmişin anılarını tazelemek tabi ki olanaksızdı. Ne varki gittiğim yerlerde adreslerini, telefonlarını CORUMİO sitesinden edindiklerimle bir araya gelmenin koşullarını da yaratmaya çaba gösterdim.

Nisan sonu, baharın Ankara sırtlarına vurduğu, ağaçların çiçeğe durduğu üç günlük Ankara ziyaretimde  Çorum öğretmen okullu arkadaşlarım içerisinde önemli bir yeri olan Muharrem Kıcımanla, hani okulumuzun Samsun yoluna bakan sınıfımızda ders esnasında yoldan atlı, eşekli, arabalı bir topluluk geçerken,dirseğimizle işaret verip yola bakmasını istediğimiz, ardından da sinsi sinsi güldüğümüz Muharrem'le buluştuk.

Sevgi ve hasretle kucaklaşıp, yukarıda anlattığım muzipliği tekrar anımsayarak 39 yılı anlatmaya başladık birbirimize... Gördüm ki bizim kuşak hem acıyı, hem sıkıntıları, yoklukları,siyasi ve sosyal baskıları yaşayarak bir yerlere gelmişler.. Bu gelişmede öğretmen okullarındaki eğitimin, hocalarımızın bizlere aşıladığı hayata bakmayı, hayata asılmayı ve mücadeleci olmayı öğretmelerinde payı yadsınamaz.

Bu mücadelenin en belirgin örneklerinden biriside Kıcıman... Neler yapmamış ki?... Öğretmenlik yaparken üniversiteye devam... Ankara'da taksicilik.... Karpuz tezgahlarında satıcılık, gerektiğinde işçilik... Fakat içindeki yaşama dört elle sarılma inadı kırılmamış... Hep araştırıcı, hep yenilikçi olmuş.. Dil diş bilmeden Almanya'lara gidip makinalar getirmiş.. Çankırı ve Ankara'da iş yerleri açmış... Hem ülke ekonomisine katkı, hem de doğup büyüdüğü yerlere vefa borcu olarak iş olanaklar ı yaratmış..
Bizim Muharrem okuldaki duruşunu hiç değiştirmemiş, ayakta konuşurken gene elleri arkasında, gülüşü gene aynı...

Muharrem ve Muharrem gibilerin öyküleri o denli çok ki... Gördükçe, karşılaştıkça iletmeye çalışacağım CORUMİO sayesinde sizlere.
Selam ve sevgilerimle BİZİM KUŞAKLAR
...        
                         

                                                                                          

İLETİLER SAYFASINA DÖN